EZG

8 FESTIWAL "ETNICZNY ZAWRÓT GŁOWY"

TORUŃ, "OD NOWA" 13 KWIETNIA 2013

WARSZTATY, KONCERTY, JARMARK RĘKODZIEŁA

Podczas 8 edycji tego niezwykłego, jedynego w regionie Festiwalu Muzyki Etnicznej kontynuujemy podróż do różnych zakątków świata. Będziemy w Indiach, Japonii, Izraelu, Indonezji, Turcji, Peru i na Ukrainie ...a to jeszcze nie koniec.

Zapraszamy na niezwykłe doznania kulturowe i spotkania z artystami i twórcami ludowymi.


Festiwal powstał z inicjatywy młodych ludzi, którzy chcą wzmocnić promocję kultury w regionie Kujaw i Pomorza, a także w innowacyjny, ciekawy sposób namówić do szerszego odbioru muzyki korzeni. Festiwal sprzyja rozwijaniu tolerancji i dialogu międzykulturowego. Organizatorzy chcą, aby projekt z roku na rok stawał się platformą wymiany myśli i pomagał dostrzegać etniczne zróżnicowanie naszego kraju i świata.

PROGRAM WARSZTATÓW 13 kwietnia "Od Nowa"

10:00 - 12:00 - warsztaty tworzenia papierowej wikliny /wstęp bezpłatny/zapisy
12:10 - 15:10 - warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych/zapisy/15 PLN
15:15 - 17:15 - warsztaty tańca / zapisy/wstęp bezpłatny
15:15 - 17:15 - warsztaty japońskiego HAIKU/ zapisy/wstęp bezpłatny
ZAPISY: festiwal.etno@gmail.com

KONCERTY OD GODZINY 18:00 "Od Nowa"/Toruń

bilety:
20 PLN przedsprzedaż
30 PLN w dniu Festiwalu

Wystąpią:

EZG

LEMKO TOWER

Zespół "Lemko Tower" został założony przez ks. Artura Grabana w 2005 r. W tymże roku nagrał pierwszą płytę "Kolady" na której znalazło się 10 kolęd w nowych folkowych aranżacjach.

Początkowo, zespół liczył kilka osób, ale już w okresie nagrywania płyty skład rozszerzył się do 18 osób (obecnie 14 osób). Kolejna płyta „Zapach wiosennego wiatru” ujrzała świat w 2006 r. - była to już folkowa płyta z utworami ludowymi (na płycie znalazło się 13 utworów).

W 2007 r. zespół nagrał trzecią płytę "Lemko Tower live in Gorzów" na której znalazło się 9 utworów z koncertu w teatrze gorzowskim. Kolejna płyta "Śpiwanoczki" wydana w 2009 r. zawiera 10 utworów - płyta ta zajęła 3 miejsce wśród płyt folkowych wydanych w 2009 r. W chwili obecnej zespół nagrywa kolejną płytę.

EZG

Grupa Taneczna Paheli

"Paheli" (z języka hindi: sekret) to grupa czterech przyjaciółek zafascynowanych tańcem oraz kulturą indyjską. Każda z nich rozpoczęła przygodę z tańcem Bollywood kilka lat temu, ucząc się u różnych instruktorów (m.in u Kingi Malec, Magdaleny Niernsee oraz zagranicznych artystów). Po roku wspólnej praktyki tanecznej i kilku występach zdecydowały się stworzyć grupę taneczną. Pracują i występują razem od października 2011.

Równolegle do pracy nad technikami tańca indyjskiego podczas zajęć oraz warsztatów, dążą do tworzenia własnej historii. Chciałyby przekazać innym swoją pasję do tej niezwykłej sztuki. Ich aspiracją jest stworzenie ścieżki, która prowadzi do świata tradycji, muzyki i kolorów. Te wszystkie elementy współtworzą taneczny sekret Grupy. W każdym tańcu uchylają rąbka tajemnicy poprzez połączenie ruchów i emocji, a każda choreografia obrazuje jakąś opowieść.

Link do strony internetowej Grupy Paheli: pahelidancegroup.weebly.com
EZG

CHŁOPCY KONTRA BASIA

Chłopcy kontra Basia to minimalistyczny skład, który za punkt wyjścia obiera sobie polską twórczość tradycyjną.


Autorskie teksty powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej, czy melodyjności ballady. Całość podana jest we współczesnych, jazzujących aranżacjach.

Chłopcy kontra Basia są laureatami Mikołajków Folkowych 2011 oraz plebiscytu wydawnictwa World Music Network na najlepszy utwór w nurcie world music - "Battle of Bands". Obecnie grupa pracuje nad debiutem fonograficznym.

facebook.com/chlopcykontrabasia

Barbara Derlak - śpiew, klarnet, basklarnet, drumla
Marcin Nenko - kontrabas
Tomasz Waldowski - perkusja, futujara


EZG

WARSAW GAMELAN GROUP


Jest jedynym w Polsce zespołem prezentującym tradycyjną muzykę indonezyjską z Jawy Środkowej. Muzyka gamelanu (tradycyjnej orkiestry jawajskiej) towarzyszy Indonezyjczykom w każdej niemal dziedzinie życia. Instrumenty, na których gra Warsaw Gamelan Group zostały sprowadzone przez Ambasadę Republiki Indonezji, a część muzyków z grupy doskonaliła swój warsztat także studiując na wydziałach tradycyjnej muzyki gamelanowej na Jawie.

Warsaw Gamelan Group ma w swym repertuarze zarówno uroczyste utwory wykonywane od wielu lat na dworach, w teatrach i podczas różnego rodzaju uroczystości, jak i współczesne kompozycje pisane na ten skład instrumentów.

Udział Artystów w Festiwalu zapewnia Ambasada Republiki Indonezji w Polsce


EZG

R.U.T.A


Projekt powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego - założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Do ich wykonania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka: Paweł "Guma" Gumola (Moskwa), Robert "Robal" Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert "Spięty" Dobaczewski (Lao Che). Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile przez plejadę osobistości muzyki folk.

R.U.T.A. - Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii / Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska. Radykalny klan muzyczny. Heretycka koalicja banitów, renegatów, kulturowych infamisów. Krzyk buntu z czeluści świata feudalnego, który przeminął, zmienił oblicze, ale się nie skończył. Sprzeciw wobec kasty panów i społeczeństwa niewolników.

Cztery wieki niedoli, biedy i niewolnictwa zaklęte w pandemonicznych kompozycjach. Dźwięki proste i szczere aż do krwi. Dawne instrumenty, ludowa liryka i uniwersalne przesłanie. Wiecznie aktualne. Wedle druidzkiej zasady - Prawda przeciw światu.

design: Karola Jacewicz & Andrij Fil , poskładał: mihu